Powstaje w Dolinie Cybiny
we współpracy pszczół i ludzi

5 gatunków roślin na kwitnący żywopłot

Opublikowany:
26.05.2021
Autor:a_kulma
Komentarze: 1

Pięć gatunków roślin na kwitnący żywopłot – koniec z tujami!

Tuje od lat królują w polskich ogrodach, choć chyba nikt tak naprawdę nie jest ich fanem. Jak każda roślina, mają swoje zalety (są tanie i szybko rosną), ale mają też wady. 

Przede wszystkim nie są to gatunki rodzime (tuja, czyli żywotnik zachodni naturalnie występuje w Ameryce Północnej), a co za tym idzie są mniej odporne na nasze warunki, częściej chorują. Tuje zawierają tujon, trujący związek chemiczny, któremu zawdzięczają swój charakterystyczny zapach, który niektórym bardzo przeszkadza. Tujon jest nielubiany przez owady i inne zwierzęta. Szukające schronienia jesienią sympatyczne jeże nigdy nie chowają się pod tujami.

Ale tak naprawdę największą wadą tuji jest to, że źle jej w ogrodzie używamy. Grodzimy się nią z każdej strony, zapominając o tym, czym naprawdę jest ogród, a wysoka ściana żywotnika z każdej strony przygniata nas swoją monotonnością.

Dlatego dziś pokażę wam 5 doskonałych roślin, z których możecie wykonać w ogrodzie piękny, kwitnący żywopłot. Warto w ogrodzie wykonać fragmenty żywopłotów z 2-3 różnych roślin i poprzeplatać je nieformowanymi grupami krzewów.

1. Ognik szkarłatny

Ognik jest rośliną idealną. Wiosną, w maju obficie kwitnie (kwiatostany w postaci białych baldachogron), wabiąc do siebie owady. Jesienią cieszy oko swoimi kolorowymi owocami – czerwonymi, pomarańczowymi lub w kolorze miodu. Stanowią one także pokarm dla ptaków. A zimą część liści pozostaje na ogniku (jest to roślina częściowo zimozielona), stanowiąc zielone tło w naszym ogrodzie.

2. Ligustr pospolity

To rodzima roślina należąca do tej samej rodziny, co bez lilak. Jego kwiatostany wyglądają podobnie do kwiatostanów bzu, ale są nieco mniejsze i białe. Za to samo intensywnie i pięknie pachną! Na ich miejscu jesienią pojawiają się czarne jagody – pokarm dla ptaków. Ligustr również jest rośliną częściowo zimozieloną.

3. Laurowiśnia wschodnia

Nie jest rośliną rodzimą, ale przez wzgląd na ciepłe zimy, coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. Jest krzewem całkowicie zimozielonym, który kwitnie w maju. Jego kwiaty są zebrane w białe, długie kwiatostany, przyjemnie pachnące. W naszym klimacie rzadko zawiązuje owoce. Do stosowania w cieniu, w miejscach osłoniętych.

4. Pęcherznica kalinolistna

Występuje w wielu odmianach o rożnych kolorach liści: zielonych, żółtych, czerwonych i niemal czarnych. Kwiaty zebrane są w białe lub różowe baldachy, kwitną latem. Owoce przypominają pęcherzyki, ciekawie wyglądają zimą na bezlistnym krzewie.

5. Jaśminowiec wonny - jako pachnąco - kwitnący żywopłot

Często mylnie nazywany jaśminem, choć to dwie zupełnie różne rośliny, ale o podobnych nazwach. Mają za to podobnie intensywnie, pięknie pachnące kwiaty. Kwiaty są białe i obficie występują na krzewie. Można z niego tworzyć naturalne, nieformowane szpalery lub cięte żywopłoty.

autorka: Daria Kostaniak – Architekt Krajobrazu

Jedna odpowiedź do “5 gatunków roślin na kwitnący żywopłot”

  1. Bardzo przydatny artykuł. Proszę jeszcze o zdjęcia roślin i więcej informacji o ich pielęgnacji. A może jeszcze jeden artykuł na ten temat i kwietnej łąki w małym ogrodzie?? Pozdrawiam Elżbieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkty polecane przez ludzi