Pięć gatunków roślin na kwitnący żywopłot – koniec z tujami!
Tuje od lat królują w polskich ogrodach, choć chyba nikt tak naprawdę nie jest ich fanem. Jak każda roślina, mają swoje zalety (są tanie i szybko rosną), ale mają też wady.
Przede wszystkim nie są to gatunki rodzime (tuja, czyli żywotnik zachodni naturalnie występuje w Ameryce Północnej), a co za tym idzie są mniej odporne na nasze warunki, częściej chorują. Tuje zawierają tujon, trujący związek chemiczny, któremu zawdzięczają swój charakterystyczny zapach, który niektórym bardzo przeszkadza. Tujon jest nielubiany przez owady i inne zwierzęta. Szukające schronienia jesienią sympatyczne jeże nigdy nie chowają się pod tujami.
Ale tak naprawdę największą wadą tuji jest to, że źle jej w ogrodzie używamy. Grodzimy się nią z każdej strony, zapominając o tym, czym naprawdę jest ogród, a wysoka ściana żywotnika z każdej strony przygniata nas swoją monotonnością.
Dlatego dziś pokażę wam 5 doskonałych roślin, z których możecie wykonać w ogrodzie piękny, kwitnący żywopłot. Warto w ogrodzie wykonać fragmenty żywopłotów z 2-3 różnych roślin i poprzeplatać je nieformowanymi grupami krzewów.
1. Ognik szkarłatny
Ognik jest rośliną idealną. Wiosną, w maju obficie kwitnie (kwiatostany w postaci białych baldachogron), wabiąc do siebie owady. Jesienią cieszy oko swoimi kolorowymi owocami – czerwonymi, pomarańczowymi lub w kolorze miodu. Stanowią one także pokarm dla ptaków. A zimą część liści pozostaje na ogniku (jest to roślina częściowo zimozielona), stanowiąc zielone tło w naszym ogrodzie.
2. Ligustr pospolity
To rodzima roślina należąca do tej samej rodziny, co bez lilak. Jego kwiatostany wyglądają podobnie do kwiatostanów bzu, ale są nieco mniejsze i białe. Za to samo intensywnie i pięknie pachną! Na ich miejscu jesienią pojawiają się czarne jagody – pokarm dla ptaków. Ligustr również jest rośliną częściowo zimozieloną.
3. Laurowiśnia wschodnia
Nie jest rośliną rodzimą, ale przez wzgląd na ciepłe zimy, coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. Jest krzewem całkowicie zimozielonym, który kwitnie w maju. Jego kwiaty są zebrane w białe, długie kwiatostany, przyjemnie pachnące. W naszym klimacie rzadko zawiązuje owoce. Do stosowania w cieniu, w miejscach osłoniętych.
4. Pęcherznica kalinolistna
Występuje w wielu odmianach o rożnych kolorach liści: zielonych, żółtych, czerwonych i niemal czarnych. Kwiaty zebrane są w białe lub różowe baldachy, kwitną latem. Owoce przypominają pęcherzyki, ciekawie wyglądają zimą na bezlistnym krzewie.
5. Jaśminowiec wonny - jako pachnąco - kwitnący żywopłot
Często mylnie nazywany jaśminem, choć to dwie zupełnie różne rośliny, ale o podobnych nazwach. Mają za to podobnie intensywnie, pięknie pachnące kwiaty. Kwiaty są białe i obficie występują na krzewie. Można z niego tworzyć naturalne, nieformowane szpalery lub cięte żywopłoty.
autorka: Daria Kostaniak – Architekt Krajobrazu
Bardzo przydatny artykuł. Proszę jeszcze o zdjęcia roślin i więcej informacji o ich pielęgnacji. A może jeszcze jeden artykuł na ten temat i kwietnej łąki w małym ogrodzie?? Pozdrawiam Elżbieta
Wszystkie piękne, łatwo dostępne i dobrze rosną. Można jeszcze rozważyć krzewuszkę cudowną.