Powstaje w Dolinie Cybiny
we współpracy pszczół i ludzi

Alternatywy dla trawnika

Opublikowany:
26.05.2021
Autor:a_kulma
Komentarze: 1

5 tańszych i bardziej ekologicznych rozwiązań

Projektowanie ogrodów według starego, znanego sposobu odbywa się tak: nanosimy na plan działki siatkę kwadratów i kolorujemy wybrane kwadraty. To będą rabaty z roślinami ozdobnymi. A cała reszta – to trawnik.

Taki sposób projektowania, który dzieli przestrzeń na dwie kategorie: trawnik i nie-trawnik ma w sobie pewną pułapkę. Projekty ogrodów, które takim sposobem są sporządzane, w większości składają się głównie z trawnika.

Spytacie, dlaczego trawnik jest problemem? Oto jego wady:

1. Czasochłonność – trawnik trzeba bardzo często kosić (zależnie od rodzaju – nawet raz w tygodniu!)

2. Wysoki koszt założenia i utrzymania – trawnik może rosnąć jedynie na odpowiednio przygotowanym podłożu. Trzeba go podlewać, nawozić i kosić, a to generuje koszty, spaliny i zużywa zasoby.

3. Rozwiązanie sprzeczne z ekologią – trawnik jest zielony i składa się roślin, więc często wydaje nam się, że jest on naturalny i dobry. Tymczasem trawnik nie występuje w naturze, jest monokulturą i nie stanowi schronienia dla wielu organizmów. 

Kiedy zaczynam współpracę z klientem, któremu mam zaprojektować ogród, w zasadzie każdy z nich mówi o tym, że chciałby mieć ogród który nie wymaga wiele wysiłku, jest łatwy w utrzymaniu, dobry dla wypoczynku dorosłych i dzieci wśród zieleni. Tymczasem trawnik nie spełnia niemalże żadnej z tych wytycznych. 

Oczywiście, warto pozostawić w ogrodzie kawałek trawnika, aby mieć miejsce do gry w piłkę lub rozłożenia basenu. Ale część miejsca przeznaczonego na trawnik możemy zagospodarować w inny sposób. 

Oto 5 tańszych, bardziej ekologicznych i wymagającej minimalnej pielęgnacji propozycji:

1. Łąka kwietna jako idealna alternatywa dla trawnika

To rozwiązanie idealne, które zawsze będę polecać każdemu. Mieszanka różnorodnych kwiatów we wszelkich możliwych kolorach podoba się zarówno ludziom, jak i owadom, ptakom i nawet zającom, które mogą dzięki niej zatrzymać się na odpoczynek w naszym ogrodzie. Istnieje wiele różnych, gotowych mieszanek: na stanowisko suche lub podmokłe, na wieś lub do miasta, miododajne, cieniolubne i tradycyjne polskie. Możemy również przygotować własną mieszankę nasion na łąkę, zbierając nasiona okolicznych chwastów (czy raczej: pięknych roślin!) lub wymieniając się nimi z członkami facebookowych grup łąkowych.

2. Łąka z traw

Dodałam tę pozycję dlatego, iż nazwa łąka “kwietna” tak bardzo się utarła, że czasem zapominamy, że łąka to nie są same kwiaty, ale też trawy. Stosunek traw do roślin kwitnących może być różny, ale trawy zawsze tam będą. Dlatego jeśli kawałek terenu, który chcemy zamienić na łąkę jest już porośnięty trawami (np. jest to dawny trawnik), to nie musimy ich usuwać. Możemy dodać do istniejących na danym terenie roślin kwiaty łąkowe i przekształcać to miejsce stopniowo.

3. Rośliny okrywowe na stanowisko cieniste

Czasem tak bywa, że w ogrodzie mamy już duże drzewa, np. świerki, pod którymi trawnik zupełnie nie chce rosnąć i mamy pod drzewem plac łysej ziemi. Dzieje się tak, ponieważ takie miejsce jest bardzo zacienione i suche – drzewo pobiera większość okolicznej wody i jeszcze dodatkowo zakwasza ziemię swoimi igłami. Prawdziwie spartańskie warunki, które zniesie rzadko która roślina, a na pewno nie delikatny trawnik. Rozwiązaniem są tutaj odpowiednie rośliny cieniolubne, naturalnie występujące w runie leśnym: 

– barwinek pospolity (kwitnie na niebiesko i często kwitnienie powtarza)

– bluszcz pospolity

– runianka japońska (kwitnie na biało)

– turzyca ptasie łapki

– turzyca Morrowa

Są to wieloletnie i zimozielone rośliny, a zatem doskonała alternatywa dla trawnika.

4. Rośliny okrywowe na stanowisko słoneczne

Jeśli z kolei głowimy się nad tym, jak zagospodarować słoneczne miejsce w naszym ogrodzie, to odpowiednimi, zimozielonymi i wieloletnimi gatunkami jako doskonała alternatywa dla trawnika będą: 

– irga Dammera (i w zasadzie każdy gatunek irgi, bo jest ich sporo), cenna ze względu na swoje piękne czerwone owoce, bardzo lubiane przez ptaki

– zawciąg nadmorski – mała, kępkowa bylina o wyjątkowo miododajnych kwiatach

– ubiorek wieczniezielony

– kostrzewa sina i miotlasta – to trawy tworzące wyraźne kępy, przypominają troszkę mech, dlatego są dobrym rozwiązaniem gdy chcemy mieć ogród o “japońskim” chrakterze

– rdest pokrewny – bardzo ekspansywna roślina o pięknych różowych kwiatach

5. Trawnik wielogatunkowy, trawnik z kwiatami

Największym chyba zarzutem wobec trawników jest to, że składa się on z dosłownie kilku gatunków roślin. A jeśli tylko pojawią się na nim inne gatunki – to usuwamy je jako chwasty. Alternatywą dla tradycyjnych mieszanek trawnikowych mogą być specjalne wielogatunkowe mieszanki, np. trawnik z mikrokoniczyną lub oferowane przez procentów łąk kwietnych mieszanki typu trawnik z kwiatami. My natomiast możemy oszczędzić sporo czasu i energii przyzwyczajając się do widoku dodatkowych roślinek na naszym trawniku, zamiast je usuwać – owady na pewno będą nam wdzięczne.

Jak widać, jest w czym wybierać. Decyzja należy do Ciebie ☺️

Autorką wpisu jest:  Daria Kostaniak – Architekt Krajobrazu
Znajdziecie ją też na Instagramie i Facebooku

Jedna odpowiedź do “Alternatywy dla trawnika”

  1. Trochę utopijne rozwiązania. Łąka to ekosystem , też musi być koszona co naraża zamieszkujące nią zwierzęta. Po większości roślin okrywowych nie da się chodzić lub uprawiać sportów. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się mieszanka trawy z koniczyną i elektryczna kosiarka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkty polecane przez ludzi