Fałszywy miód

Fałszowanie miodu to proces znany od dawna. Do tego tak powszechny, że kupując bez odpowiedniego przygotowania, możemy nigdy nie trafić na prawdziwy miód. W tym wpisie postaram się pokrótce odpowiedzieć na dwa najważniejsze pytania: jak fałszuje się miód? oraz jak rozpoznać dobry miód.

świeżo rozlany miód, z pyłkiem oraz drobinkami wosku na wierzchu

Na pierwszych miejscach najczęściej fałszowanych produktów od dawna króluje miód. Dlaczego? Bo miód to produkt, po który coraz częściej sięgamy, jest smaczny, a przy okazji przypisujemy mu zdrowotne właściwości. Ma też swoją cenę. I tutaj mamy okazję, dla tych, którzy chcą to wykorzystać. Dlaczego fałszuje się miód? Żeby na tym zarobić.

Najłatwiej trafić na miód z dodatkowym cukrem. Dobry miód kosztuje kilkadziesiąt złotych za kilogram. Cukier buraczany dwa złote. Jeszcze taniej dostaniemy syrop glukozowo-fruktozowy z kukurydzy. Doskonała okazja dla tych, którzy szukają szybkiego zarobku. Wystarczy podawać pszczołom w trakcie sezonu taki syrop, a one wraz z miodem będą go przerabiać, tworząc wyrób miodopodobny. Rzadko do mieszania dochodzi już po pozyskaniu miodu. Ale miód fałszowany, to nie tylko miód z dodatkiem „obcego” cukru.

początek krystalizacji, po kilku dniach od rozlewu

Fałszować miód można też przez jego przegrzanie. Traci on wtedy wszystkie swoje właściwości, a do tego wytwarza się w nim związek (HMF), który jest szkodliwy zarówno dla ludzi jak i pszczół. Często pszczelarze nie mają czasu na rozlewanie na bieżąco swojego miodu, stąd potrzeba jego rozgrzewania. Zdarza się również tak, że klienci poszukują płynnych miodów nawet zimą. Do niedawna często można było usłyszeć, że miód skrystalizowany to miód “scukrzony”. Dziś jednak szukamy miodów skrystalizowanych i to krystalizacja jest głównym miernikiem jakości miodu.

Można założyć, że większość dobrych polskich miodów, jest już na jesień skrystalizowana. Rozgrzewanie miodu pomaga ukryć jego niedoskonałości i złą nierównomierną krystalizację. Dlatego szukając pewniaka – bierzmy te miody, które krystalizują. Miód skrystalizowany to taki, który w temperaturze pokojowej nie wylewa się ze słoika, albo wylewa się bardzo bardzo powoli.

rozlewanie na bieżąco, od razu po wybraniu miodu z ula


Kolejnym aktem fałszerstwa może być: wybranie niedojrzałego miodu, zawierającego za dużo wody, niepoprawne oznaczenie jego gatunku, sprzedawanie starego miodu, który mimo że się nie zepsuł, stracił już swoje właściwości. Miód można też barwić np. zielonym kolorem (sporo takich mieszanek znajdziemy w ogłoszeniach internetowych).

Lista fałszerstw jest długa. Więc jak rozpoznać dobry miód?

W internecie znajdziemy różne sposoby „małego chemika”, ale nie wszystkie pomogą nam w rozpoznaniu dobrego miodu. Od czego więc zacząć?

konsystencja miodu może być różna, od twardej i chropowatej w miodzie lipowym,
po maślaną i miękką w miodzie rzepakowym

SZYBKA LISTA 7 ZASAD “W POSZUKIWANIU DOBREGO MIODU”

1. Prawdziwy miód najszybciej znajdziemy u producenta. Tak jak jajka, chleb, ser.
2. Prawdziwy miód kupimy z polecenia. Zaufajmy tym, którzy znają się na zdrowym jedzeniu. Zaoszczędzimy swój czas i zdobędziemy fajny produkt.
3. Prawdziwy miód nigdy nie będzie tani.
4. Prawdziwy miód krystalizuje od kilku dni do kilku miesięcy. Są wyjątki od reguły, ale występują rzadko.
5. Prawdziwy miód nie rozpuszcza się szybko w zimnej wodzie jak cukier.
6. Prawdziwy miód nie jest tylko słodki. Ma smak miodu (ale nigdy owoców!).
7. Prawdziwy miód waży więcej niż woda. Litr miodu to 1,4kg. Litr wody to 1,0kg.

miód w ramkach, który trafi do słoików jeszcze tego samego dnia, tuż po wybraniu

PS Kontrolowaniem jakości miodu zajmują się też odpowiednie urzędy. W naszej pasiece mieliśmy dwie wizyty kontrolne w tym roku. Jedna weterynaryjna, druga z Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-spożywczych. Obie przeszyły bezproblemowo i po przebadaniu i zabezpieczeniu próbek, otrzymaliśmy potwierdzenie, że miody mamy super.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top