Idealne poidło dla pszczół w 5 krokach

Susza sprawia, że pszczoły i inne owady potrzebują naszej pomocy. Woda jest im niezbędna, ale nie potrafią jej magazynować – zbierają ją więc codziennie. W tym wpisie pokażemy Wam jak przygotować idealne poidło. Nasz cel: nie musi być piękne, musi być skuteczne. Bo każda kropla wody jest cenna.

1, Dokładnie wybierz miejsce. Pszczoły potrzebują ciepłej wody. Zaoszczędzą czas na jej ogrzanie. Wybierz takie miejsce na ogrodzie, gdzie najdłużej świeci słońce. Pamiętaj, żeby wybrać też takie miejsce, gdzie pszczoły będą miały spokój do pracy w ciągu dnia, a Tobie nie będą przeszkadzać w codziennych czynnościach.

2. Czas na ustawienia poidła to początek marca. Czyli im wcześniej, tym lepiej. Czy w maju będzie za późno? Oczywiście, że nie. Ale więcej czasu zajmie pszczołom zlokalizowanie wodopoju. Pamiętaj, żeby wody nigdy nie zabrakło w poidle. Czy musisz je codziennie napełniać? Nie, dlatego że…

3. Dobrze przemyślane poidło, to zbiornik wody, który ułatwia życie pszczołom, a od nas wymaga minimum obsługi. Dlatego wcale nie musisz używać płaskich naczyń. Wręcz przeciwnie, im większe naczynie wybierzesz, tym więcej pszczół zatrzyma się u Ciebie. Ale żeby żadna z nich się nie utopiła, musisz zadbać o odpowiednie wypełnienie.

4. Naczynie wypełnij na całej tafli wody keramzytem lub węglem drzewnym. Oba są pochodzenia naturalnego, ale mają dwie wielkie zalety: lekkość i nasiąkliwość. Lekkość pozwala unosić się na wodzie – dzięki temu możemy mieć głębokie naczynie i nie musimy codziennie napełniać je wodą. Nasiąkliwość sprawia, że pszczoły spijają wodę nie bezpośrednio z tafli, a z powierzchni tych materiałów. Kolejny plus: szybko się nagrzewają i woda na nich jest cieplejsza. I tym przeważają nad polnymi kamieniami.

5. Jako naczynie, możesz użyć wszystko, co szybko się nagrzewa i ma ciemny kolor. Warto raz w miesiącu je wymyć, żeby woda w nim była świeża. Nie dodawaj do poidła rzeczy, które mogą sprawić, że woda szybko stanie się nieświeża (świeże liście, trawa itp).

mech to dobry dodatek do poidła, ale nie można zbierać go w lesie – jest pod ochroną

PROTIPY, czyli jak zwiększyć atrakcyjność naszego poidła

  1. Pszczoły lubią minerały, idealna jest woda ze studni.
  2. Pod żadnym pozorem nie dodawaj do wody soli.
  3. W pierwszych dniach można podawać ciepłą wodę.
  4. Pszczoły lubią dodatek wody brzozowej lub propolisu.

Jeżeli wpis się spodobał, będę wdzięczny za jego udostępnienie! Czekamy na zdjęcia Waszych poideł 🙂

3 komentarze

  1. Czy wodę należy wymieniać, czy wystarczy dolewać świeżą ? i co z tym propolisem, ile go dodawać i jak często? Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂

    1. Wodę wymieniamy jak zrobimy się mocno zamulona. A dolewamy wtedy, gdy jej ubędzie.Propolisu dodajemy 10ml na 5l – to tak na rozruch:)

  2. Bardzo przydatne informacje, dziękuję. Źle zrobiłam swoje poidełka, wciąż topią się w nich owady (pszczół nie widziałam). Ale bardzo dbam o to by pojemniki nie były plastikowe. Skoro plastik jest dla nas tak szkodliwy, jak bardzo musi szkodzić owadom, ptakom, jeżom. A kupne poidła są zazwyczaj z plastiku. Może warto o tym mówić i pisać? Serdecznie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to Top