Powstaje w Dolinie Cybiny
we współpracy pszczół i ludzi

Co zrobić, aby zwabić do ogrodu motyle?

Opublikowany:
07.05.2021
Autor:a_kulma
Komentarze: 0

Chyba każdy z nas chciałby, aby jego wypoczynkowi w ogrodzie towarzyszył widok latających w pobliżu kolorowych motyli. Niestety, z roku na rok taki widok staje się coraz rzadszy. Co możemy zrobić, aby zwabić do ogrodu motyle, a przy okazji ocalić niektóre gatunki przed wyginięciem?

1. Rośliny żywicielskie dla gąsienic

Naszym największym błędem w myśleniu o motylach jest zapominanie o tym, że forma dorosła (imago) jest ostatnim i dość krótko trwającym stadium życia motyla. Większość jego życia odbywa się w postaci gąsienicy, zatem jeśli chcemy mieć w ogrodzie dorosłego owada – to musimy zadbać o to, żeby w naszym ogrodzie znalazł się pokarm dla gąsienic. Jest on inny dla każdego gatunku. Dla przykładu:

– gąsienice pazia królowej jedzą liście kopru, marchwi, pietruszki
– rusałka admirał i rusałka pawik – pokrzywy
– czerwończyk dukacik – krwawnik i szczaw
– rusałka osetnik – oset
– zorzynek rzeżuchowiec – rzeżucha łąkowa
– modraszki – koniczyna, lucerna

Jak widać, sporo gąsienic odżywia się chwastami. Jest to kolejny argument za tym, aby nie usuwać chwastów ze swojego ogrodu, założyć łąkę kwietną lub w ogóle zostawić fragment ogrodu w stanie dzikim (szczególnie pokrzywa jest pożywieniem dla wielu atrakcyjnych gatunków).

2. Zakaz pozbywania się liści

Jesienią sporo osób czuje potrzebę “posprzątania ogrodu” z liści. Nie możemy się ich jednak całkowicie pozbywać – spalanie ich lub wrzucanie do plastikowych worków jest absolutnie niedopuszczalne! W opadłych liściach zimuje wiele gatunków zwierząt (jeże, owady), w tym także motyle – np. przypominające kolibry zawisaki lub latolistek cytrynek. Zamiast tego powinniśmy zagrabić liście z trawnika na rabaty i w takim stanie je pozostawić. Liście rozłożą się, użyźnią ziemię i zabezpieczą rośliny przed przemarzaniem zimą. Same korzyści!

3. Żadnych insektycydów

To rozumie się samo przez się. Chemiczne środki ochrony roślin nie działają wybiórczo na jeden gatunek, a zabijają wszystkie owady w pobliżu, w tym oczywiście motyle. 

4. Słońce i woda

Jeśli bardzo nam zależy na motylach to możemy dodatkowo stworzyć dla nich miejsca do wypoczynku w ogrodzie. Dzięki temu też będziemy zawsze wiedzieli, gdzie je znaleźć i mogli je łatwo sfotografować. Motyle lubią wygrzewać się w słońcu na głazach (są w końcu w przeciwieństwie do nas zmiennocieplne), dlatego na rabatach z kwiatami możemy poustawiać kilka sporych kamieni. Tak samo jak dla pszczół, możemy również dla motyli wykonać poidełko, czyli płaskie naczynie z piaskiem i odrobiną wody.

5. Kwitnące rośliny wabiące dorosłe motyle

Warto mieć w ogrodzie miododajne rośliny, których nektarem będą odżywiać się motyle. Poniżej propozycje gatunków roślin ozdobnych:

Krzewy:
– budleja Davida
– wiciokrzew (suchodrzew) Maacka
– bez lilak
– lawenda
– róża pomarszczona

Pnącza:
– wiciokrzew pomorski, przewiercień, Browna, japoński
– miesięcznik dahurski

Byliny:
– chaber górski
– kocimiętka Faassena
– jeżówka
– liatra kłosowa
– szałwia omszona
– astry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkty polecane przez ludzi