Powstaje w Dolinie Cybiny
we współpracy pszczół i ludzi

Najczęściej zadawane pytania

Czy wysyłka miodów jest bezpieczna?

Miody wychodzą znakomicie zapakowane. Raz na kwartał, zdarzy się jakaś stłuczka. Jednak wszystkie przesyłki są ubezpieczone, a pechowe zamówienia wysyłamy niezwłocznie powtórnie na nasz koszt.

Czas wysyłki?

Wysyłamy w ciągu 2/3 dni roboczych. Najszybciej dochodzi inpost (również w soboty).  Czas wysyłki przyśpiesza szybki przelew przez Bluemedia, przelew tradycyjny idzie 1 dzień, a księgowanie trwa czasem dwa dni. W gorących okresach wysyłkowych czas może się wydłużyć.

Czy miody są skrystalizowane?

Nasze miody krystalizują od kilku dni do miesiąca. A więc we wrześniu wszystkie już są skrystalizowane. Wynika to z wybierania dojrzałego miodu, z małą ilością wody, ale bogatego w enzymy pszczele. Sama konsystencja zależy też od gatunku: miody rzepakowe, wielokwiatowe są kremowe, lipa i spadź bardziej zbite. Wszystkie natomiast można spokojnie nabrać łyżeczką.

Czy sprzedajemy hurtowo?

Zdarza się, że nasz miód trafia na półki sklepowe, czasem, na prezenty weselne lub upominki dla firm. Po szczegółową ofertę warto napisać maila

A miody lejące?

Począwszy od września, wszystkie miody u nas są skrystalizowane. To najlepsza oznaka jakości miodów. Zanim nektar z kwiatów stanie się miodem, podawany jest przez pszczoły z ust do ust setki razy. Wytrąca się woda, a dodawane są najcenniejsze enzymy pszczele. Taki miód, zawiera mało wody i szybciej krystalizuje. Nie ma też ryzyka fermentacji. Przeważnie miody lipowe, spadziowe, wielokwiatowe itp. które nie są skrystalizowane w październiku, to produkty miodopodobne: podgrzane, przegrzane lub z dodatkiem sztucznych cukrów. Radzimy na nie uważać.

Czy miód można używać do herbaty?

Oczywiście. Sami tak go stosujemy. I oczywiście, nie dodajemy go do wrzątku. Mimo wszystko, najlepszą formą spożycia jest jedzenie wprost ze słoika!

Czym żywią się pszczoły, kiedy zabierzemy im miód?

Po pierwsze, nigdy nie wybieramy całego miodu z uli. Zostawiamy im zapas w gnieździe. Po drugie, miodobrania kończymy wcześnie, zostawiając im możliwość zebrania miodu na zimę dla siebie. Na zimę szykujemy im karmę zbożową z witaminami, dzięki której bardzo dobrze znoszą zimę.

Dokarmianie pszczół?

Tylko i wyłącznie poza czasem miodobrania. Nigdy nie dokarmiamy pomiędzy pożytkami i w ich czasie. Dzięki temu nie ma ryzyka dodatkowego cukru w miodzie. Idzie to oczywiście wyczuć w smaku miodu. No i co najważniejsze, mamy przez to mniejsze zbiory. Nieraz dużo mniejsze. ale miód jest tysiąc razy lepszy i pszczoły też  bardziej zadowolone:)

Pasieka wędrowna czy stacjonarna?

Pszczoły utrzymujemy w stacjonarnych pasiekach. Co to oznacza? Przede wszystkim spokój dla pszczół. Mają swoje miejsce, które dodatkowo zasilamy własnymi uprawami. Trzymamy się z dala od wielohektarowych upraw, pełnych oprysków.

Produkty polecane przez ludzi