Powstaje w Dolinie Cybiny
we współpracy pszczół i ludzi

Idealne poidło dla pszczół w 5 krokach

Opublikowany:
26.05.2021
Autor:a_kulma
Komentarze: 0

Susza sprawia, że pszczoły i inne owady potrzebują naszej pomocy. Woda jest im niezbędna, ale nie potrafią jej magazynować – zbierają ją więc codziennie. W tym wpisie pokażemy Wam jak przygotować idealne poidło dla pszczół. Nasz cel: nie musi być piękne, musi być skuteczne. Bo każda kropla wody jest cenna.

poidło dla pszczół

1. Dokładnie wybierz miejsce. Pszczoły potrzebują ciepłej wody. Zaoszczędzą czas na jej ogrzanie. Wybierz takie miejsce na ogrodzie, gdzie najdłużej świeci słońce. Pamiętaj, żeby wybrać też takie miejsce, gdzie pszczoły będą miały spokój do pracy w ciągu dnia, a Tobie nie będą przeszkadzać w codziennych czynnościach. 

2. Czas na ustawienia poidła to początek marca. Czyli im wcześniej, tym lepiej. Czy w maju będzie za późno? Oczywiście, że nie. Ale więcej czasu zajmie pszczołom zlokalizowanie wodopoju. Pamiętaj, żeby wody nigdy nie zabrakło w poidle. Czy musisz je codziennie napełniać? Nie, dlatego że…

3. Dobrze przemyślane poidło dla pszczół, to zbiornik wody, który ułatwia życie pszczołom, a od nas wymaga minimum obsługi. Dlatego wcale nie musisz używać płaskich naczyń. Wręcz przeciwnie, im większe naczynie wybierzesz, tym więcej pszczół zatrzyma się u Ciebie. Ale żeby żadna z nich się nie utopiła, musisz zadbać o odpowiednie wypełnienie. 

4. Naczynie wypełnij na całej tafli wody keramzytem lub węglem drzewnym. Oba są pochodzenia naturalnego, ale mają dwie wielkie zalety: lekkość i nasiąkliwość. Lekkość pozwala unosić się na wodzie – dzięki temu możemy mieć głębokie naczynie i nie musimy codziennie napełniać je wodą. Nasiąkliwość sprawia, że pszczoły spijają wodę nie bezpośrednio z tafli, a z powierzchni tych materiałów. Kolejny plus: szybko się nagrzewają i woda na nich jest cieplejsza. I tym przeważają nad polnymi kamieniami. 

5. Jako naczynie, możesz użyć wszystko, co szybko się nagrzewa i ma ciemny kolor. Warto raz w miesiącu je wymyć, żeby woda w nim była świeża. Nie dodawaj do poidła rzeczy, które mogą sprawić, że woda szybko stanie się nieświeża (świeże liście, trawa itp).

PROTIPY, czyli jak zwiększyć atrakcyjność naszego poidła dla pszczół 

1. Pszczoły lubią minerały, idealna jest woda ze studni. 

2. Pod żadnym pozorem nie dodawaj do wody soli.

3. W pierwszych dniach można podawać ciepłą wodę.

4. Pszczoły lubią dodatek wody brzozowej lub propolisu.

poidło dla pszczół

Jeżeli wpis się spodobał, będę wdzięczny za jego udostępnienie! Czekamy na zdjęcia Waszych poideł ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkty polecane przez ludzi