Powstaje w Dolinie Cybiny
we współpracy pszczół i ludzi

Jak zbudować domek dla murarki?

Opublikowany:
30.06.2022
Autor:a_kulma
Komentarze: 0

Domek dla murarki można zbudować w prosty sposób. Można też kupić gotowca. Niezależnie którą drogę wybierzemy, musimy poznać tajniki budowy domku dla murarki, aby kupić czy zbudować domek, który spełnia podstawowe wymogi. 

murarki
murarki

Domek dla murarki ogrodowej - budowa

Po pierwsze, domek musi mieć dwie komory. Górną część przeznaczona będzie na gniazda, czyli np. rurki trzcinowe. Dolna część, to półka na kokony. Gdy zakupimy kokony, wysypiemy je na dolną część domku. Gdy murarka wyjdzie z kokonu, będzie mogła wybrać którąś z rurek trzcinowych na gniazdo.

Domek musi mieć tylną ściankę oraz boczne. Niezależnie od materiału, musi mieć daszek chroniący przed deszczem. Domek musi być szczelny, tak aby nie było nadmiernego przewiewu. Odkryty front domku należy zabezpieczyć siatką, która ochroni gniazda murarki przed ptakami. Głębokość domku to minimum 20 cm długości – takiej też długości gniazda budują murarki.

Gdzie umieścić domek dla murarki

Murarka odbywa krótkie loty. A więc im bliżej do pokarmu, tym lepiej. Na domek dla murarki najlepiej wybrać sad, plantację lub ogród. Najlepsze będzie miejsce suche, bez wiatru, słoneczne. Front domku należy skierować na południe, czyli tak, aby jak najdłużej świeciło tam słońce. No i najważniejsze: nie stosować żadnych oprysków w pobliżu gniazda.

ogród_dla_murarki
ogród_dla_murarki

Gniazdo, czyli co umieszczamy w domku dla murarki

Gniazdo dla murarki najlepiej uzupełnić łodygami trzciny. Trzcinę można spotkać przy zbiornikach z wodą. Przycinamy wtedy łodygę przy ziemi. Od budowy gniazda zależy płeć murarki. Rurki o średnicy 5mm dadzą nam samce. Rurki 7mm dadzą samice i samce po połowie. Rurka 8 mm da tylko samice. 

Ile przygotować  rurek na gniazdo? Na jeden zakupiony kokon, musimy przygotować około 2 rurki trzcinowe. Co roku szykujemy świeże rurki, aby hodowla była higieniczna. 

Trzcinę przycinamy sekatorem. Cięcia wykonujemy blisko kolanka – pozwala to murarce zaoszczędzić czasu na budowanie tylnej ściany gniazda. Następnie usuwamy liście. Później tniemy rurki na 20 cm fragmenty (kończąc zawsze przy kolanku). Trzcinę taką, możemy łączyć w pakiety, za pomocą sznurka, po 50 sztuk.

Hodowla murarki, od kokonów po rurki

Kokony murarki można kupić przez Internet. Mały sad czy przydomowy ogród będzie od nas wymagał zakupu około 200-400 kokonów murarki. Hekarowa uprawa wymagać będzie już kilku tysięcy kokonów. Koszt kokonów to około 30 zł za 100 sztuk. Bez problemu znajdziemy w internecie gospodarstwa specjalizujące się w hodowli murarki. 

W kwietniu, kokony murarki umieszczamy w dolnej części domku dla owadów. Po kilku tygodniach puste kokony należy wyrzucić i wyczyścić półkę – pozwoli to uchronić kolonię przed chorobami. 

Następny zabieg wykonujemy dopiero na jesień, przed przymrozkami. Polega on na zabraniu zapełnionych rurek z domku. Rurki takie przechowujemy wtedy z dala od  wilgoci, w temperaturze do 5 st. C. Rurki należy potem jak najszybciej rozciąć i wydobyć z nich kokony. Wybieramy tylko kokony zdrowe, czyli wykonując wstępną selekcję. Usuwamy kokony z pasożytami. Oczyszczamy też kokony z brudu, ziemi i odchodów. Oczyszczone kokony wkładamy do kartonowego pudełka i przechowujemy w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu gospodarczym.

Istnieje możliwość hodowli murarki bez ingerencji w ich gniazdo. Murarki zakładają wtedy gniazda w rurkach, które już raz użyły. Minusem takiego rozwiązania są pojawiające się pasożyty, a w związku z tym mniejsza przeżywalność pszczół.

murarki_w_ogrodzie
murarki_w_ogrodzie

5 powodów dla których warto mieć murarkę w ogrodzie:

  • ✔️ Murarka zwiększa plony o 60%. Potrafi zapylać z dużą skutecznością!
  • ✔️ Murarka zapyla rośliny dookoła swojego gniazda z taką samą energią. Nie skupia się tylko na jednym kierunku lotu, tak jak pszczoła miodna.
  • ✔️ Murarka nie żądli i nie gryzie, jest łagodna dla człowieka i otoczenia.
  • ✔️ Murarka nie jest wymagająca w hodowli, nie wymaga specjalnego stroju czy drogich uli.
  • ✔️ Murarka doskonale uzupełnia pszczołę miodną w zapylaniu - często wybiera inne kwiaty niż pszczoła miodna.

Co lubi murarka:

  • ✔️ Murarka kocha małe ogrody dla pszczół, położone tuż obok gniazda.
  • ✔️ Murarka pobiera materiał do budowy gniazda z ziemi. W dni upalne polejmy ziemię wodą, ułatwi jej to zbieranie materiału.
  • ✔️ Łąki kwietne, wielogatunkowe, to raj dla murarek i innych dzikich pszczół.

Więcej informacji o murarkach znajdziesz w naszym wpisie: "Murarka - twoja pierwsza pszczoła w ogrodzie".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkty polecane przez ludzi