Powstaje w Dolinie Cybiny
we współpracy pszczół i ludzi

Krystalizacja miodu

Opublikowany:
30.08.2021
Autor:a_kulma
Komentarze: 0

Bywa, że latem kupując miód prosto od pszczelarza, zachwycamy się jego płynną konsystencją i światłem odbijającym się w jego wnętrzu. Kiedy jednak słoik trafia na półkę, a po kilku dniach zaczyna robić się gęsty i jaśnieje, zastanawiamy się, co u licha dzieje się z naszym miodem! A on najzwyczajniej w świecie zaczyna krystalizować.

Krystalizacja miodu – czyli co?

Krystalizacja miodu to naturalny proces. To zazwyczaj pierwszy sygnał, świadczący o dobrej jakości miodu. Czym jest krystalizacja? Jednym słowem, nasz miód gęstnieje i zmienia stan skupienia. Bo chociaż na słowo miód zawsze przed oczami widzimy ciekłą masę (patokę), to najnaturalniejsza forma miodu to stan skupiony czyli krupiec. Zadaniem pszczoły jest tak miód przygotować, by nie zepsuł się w komórkach przez zimę. W tym celu miód podawany jest między pszczołami setki razy, aby odparować wodę i dodać enzymów. Miód im mniej wody w sobie ma, tym ma lepszy i bogatszy skład.  No i przede wszystkim, szybciej krystalizuje.

patoka - miód lejący

Krystalizacja, a temperatura 

Każdy nasz krajowy miód krystalizuje. Jednak jej czas zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest temperatura. Optymalna temperatura do krystalizacji to 16-18 st. C. Gdy miód będzie przechowywany w temperaturze powyżej 41 st.C, krystalizacja ustanie, a miód wróci do płynnej konsystencji.

Dlaczego więc zaleca się, aby trzymać miód w chłodnym pomieszczeniu? Bo zawarte w miodzie enzymy i olejki eteryczne podczas długiego ogrzewania miodu w temperaturach wyższych niż 45 st.C. bezpowrotnie giną. A miód bez tych szybko ulotnych substancji staje się tylko słodkim smakołykiem. Jeżeli przypisujemy miodom właściwości prozdrowotne, musimy dbać o ich właściwe przechowywanie. Najlepsza temperatura do przechowywania miodu to 8-10 st. C. 

Zalecenia te jednak coraz trudniej spełnić w naszych domach i mieszkaniach. Czy pozostaje nam trzymanie miodu w lodówce? Bez obaw. Jeżeli słoik miodu spożywamy na bieżąco, to miód może stać na kuchennym blacie. Temperatura pozytywnie wpłynie na zawarte w nim enzymy i dzięki temu zyska łatwiejszą w nabieraniu konsystencję. Przy okazji, dużo lepiej doceniemy smak miodu, który uwolni się przy pokojowych temepraturach.

Jeżeli miód chcemy przechowywać dłużej, znajdźmy mu nieogrzewany pokój lub chłodną spiżarnię. Tam krystalizacja będzie mogła przechodzić w naturalny sposób, a miód zachowa swoje właściwości. Lodówkę możemy zarezerwować dla miodów bardzo bogatych w pyłki, lub tych z wyższą zawartością wody, np. wrzosowych.

Krystalizacja różnych gatunków miodu

Kolejnym czynnikiem po temperaturze, mającym wpływ na krystalizację, jest pochodzenie nektaru. Wszystko ze względu na skład chemiczny miodu. Im więcej glukozy, tym szybciej miód będzie krystalizował. I tak na przykład popularny w Polsce miód rzepakowy może skrystalizować po kilku dniach, a miód akacjowy, będzie płynny przez pół roku. Z czasem jednak każdy miód będzie krystalizował, bywa że na różne sposoby.

Przyglądając się szybkiej krystalizacji miodu rzepakowego, zauważymy, że robi się mętny jako całość. Każda upływająca godzina sprawia, że z żółtego, słomkowego koloru, staje się on coraz jaśniejszy i bielszy. Przestaje przepuszczać światło coraz mocniej, aż w końcu zamieni się w jednolitą masę. Wszystko to w ciągu kilku dni.

Dekrystalizacja

Nie jesteśmy zmuszeni jednak, do spożywania miodu tylko skrystalizowanego. W domowych warunkach, możemy przywrócić jego lejącą konsystencję, w łatwy sposób. W tym celu należy przygotować kąpiel wodną, czyli do garnka z wodą wkładamy słoik i bardzo powoli podgrzewamy, aż miód zacznie dektystalizować. Ważne, by temperatura wody nie przekroczyła 50 st. C. a temperatura miodu 40 st. C.

Wykonując to, przy zachowaniu rygoru temperaturowego, ocalimy niemal wszystkie cenne właściwości miodu, a będziemy mogli cieszyć się jego lejącą konsystencją. Ta umiejętność jest przydatna gdy:

- przygotowujemy sos/dressing na bazie miodu,

- chcemy przygotować karmelizowane warzywa na patelni/w piekarniku,

- polewamy miodem swieże pieczywo z białym serem, 

- marzy nam się lejący miód prosto z łyżeczki ☺️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Produkty polecane przez ludzi