By opisać nasz miód z jagodą, wystarczy użyć jednego zdania: “lato zamknięte w słoiku”. I już w zasadzie wszystko zostało powiedziane. Niezwykły kolor i aromat, to tylko preludium jakim Cię uraczymy.
Ta poezja smaku to wynik połączenia naszego tradycyjnego miodu wielokwiatowego z czarną dziką jagodą. Kumulacja tych dwóch składników w jednym, jest również absolutną bombą odżywczą.
Już kilka lat temu rozpoczął się” boom” na różne produkty pod kryptonimem superfood.
Większość z nich pochodziła z odległych krajów. My natomiast chcieliśmy postawić na rodzimy produkt. Długo nie musieliśmy się zastanawiać. Wystarczył spacer leśnym duktem i superfood sam “stanął” nam na drodze. Od razu wiedzieliśmy, że czarne jagody i nasz miód z Kostrzyna będą duetem idealnym.
Właściwości jagód
Jest powiedzenie: cudze chwalicie a swego nie znacie. I ile w tym prawdy!! Wiemy, że po przeczytaniu tego artykułu nie przejdziesz obok jagód obojętnie. Ten niepozorny owoc o drogocennych właściwościach, jest głównym bohaterem naszego miodu z jagodą liofilizowana. Jest to kwintesencja polskiego lata. Jednak smak, to nie jedyny atut naszego miodu z Kostrzyna. Jagody są potężnym źródłem wielu witamin(A,C,E) i składników mineralnych (wapń, żelazo, fosfor, mangan).Mamy również dowody naukowe na to, że mają one działanie antynowotworowe czy przeciwmiażdżycowe, szczególnie dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, które stanowią około 60% wszystkich polifenoli obecnych w jagodach.
Niezwykłą właściwością tych owoców jest ich działanie na problemy trawienne. Jagody w zależności od sposobu przygotowania mogą działać przeciwbiegunkowo lub na zaparcia.
Dodatkowym atutem czarnych jagód jest fakt, że nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji.
Są odporne na wszelkie szkodniki i mają niewielkie wymagania co do gleby na której rosną. To wszystko sprawia, że są jagody są owocami, które rozwijają się w naturalnych bio warunkach.
Co to jest liofilizacja?
Aby wytworzyć miód z jagodą wykorzystaliśmy do tego proces liofilizacji. Bardzo zależało nam, by w dodanych do miodu owocach, zachować najwyższy procent ich mocy odżywczej. Liofilizacja pozwala na zachowanie maksimum wartości odżywczych. Jest ona jedną z najlepszych metod utrwalania żywności. Proces liofilizacji jest wieloetapowy i dość skomplikowany. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że polega na usuwaniu wody z zamrożonego produktu. W procesie tym nie używa się dodatkowych konserwantów. Dzięki liofilizacji zostaje w nich to co najbardziej wyjątkowe i wartościowe: smak, aromat oraz wszystkie witaminy czy składniki mineralne.
By mieć gwarancję jakości, zdecydowaliśmy się właśnie na dodanie do naszego miodu owoców, które zostały poddane temu procesowi.
Gdzie warto wykorzystać miód z jagodą?
Najlepszym recenzentami tego miodu są dzieci. To ich nieograniczona wyobraźnia podpowiada rodzicom, do czego można dodać nasz miód.
Miód z jagodami będzie idealnym dodatkiem do:
- koktajli, owsianek
- naleśników, omletów, pankejków
- herbaty,
- deserów owocowych,
- gofrów, tostów
Regularne dodawanie miodu z jagodą do swoich ulubionych dań będzie miało korzystny wpływ na Twoje zdrowie. Mamy nadzieję, że miód z liofilizowanymi jagodami zdobędzie Twoje uznanie. Koniecznie daj nam znać, w jakim połączeniu najbardziej Ci smakuje.
Gdy zatęsknisz do lata, wystarczy otworzyć słoik i ten aromat… ach! Zresztą sprawdź sam (LINK do produktu). Smacznego :)
Bibliografia:
1.[Polifenole jako obiecujące związki bioaktywne] - PubMed (nih.gov)
2.Yongjian Zhu i wsp.: The Effect of Anthocyanins on Blood Pressure: A PRISMA-Compliant Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Medicine (Baltimore), 2016, 95(15), e3380.
3.Y Zhu i wsp.: Effects of blueberry supplementation on blood pressure: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. J Hum Hypertens, 2017, 31(3), 165-171.
4. Xin Wang i wsp.: Anthocyanin Consumption and Risk of Colorectal Cancer: A Meta-Analysis of Observational Studies. J Am Coll Nutr, 2019, 38(5), 470-477.
5.Marina Fernandes Carvalho i wsp.: Blueberry intervention improves metabolic syndrome risk factors: systematic review and meta-analysis. Nutr Res, 2021, 91, 67-80.
6.„Technologia żywienia i żywności” Marek Zin; Wydawnictwo Uniwersytet Rzeszowski, Rzeszów 2015
zespół DIET4KIDS - https://diet4kids.pl/
dietetyk dziecięcy