Zero Waste oznacza taki styl życia, w którym człowiek ogranicza generowanie odpadów. W takim życiu chodzi o troskę o środowisko, ekonomię oraz szlachetną wizję, w której bierzemy odpowiedzialność za to, co robimy, bo każde nasze działanie ma wpływ na stan naszej planety.
Życie w duchu Zero Waste zaczyna się zazwyczaj od zmiany naszych decyzji zakupowych gdy chodzi o jedzenie i funkcjonowanie kuchni, a następnie – środki czystości i łazienkę. Warto jednak z Zero Waste wyjść także do ogrodu.
Zero Waste sprowadza się do przestrzegania pięciu reguł, zwanymi 5R. Poniżej opiszę, jak te reguły można zastosować w ogrodzie:
1. Odmawiaj (refuse)
Jeśli nie przyniesiemy do naszego ogrodu nowej rzeczy, to tym samym nie wytworzymy żadnych odpadów. Niepotrzebną rzeczą, którą znosimy wciąż do naszych ogrodów jest plastikowa agrowłóknina, którą wyściela się rabaty, aby zapobiec rozwojowi chwastów. Agrowłóknina ogranicza także rozrost roślin ozdobnych i zbija ziemię, a po kilku latach staje się okropnym odpadem, trudnym do usunięcia.
2. Ograniczaj (reduce)
Planując ogród, powinniśmy stawiać na takie gatunki i nasadzenia, które nie wymagają wiele pielęgnacji. Zamiast trawnika, który trzeba bardzo często kosić, nawozić i podlewać – postawmy na łąkę kwietną. Zamiast używać dmuchawy do liści – zagrabmy je na rabaty i wykorzystajmy jako nawóz. Większość gatunków w naszym ogrodzie powinny stanowić gatunki rodzime, dostosowane do okolicznego siedliska. Takie rośliny na pewno się przyjmą, nie będą chorować i nie trzeba ich sprowadzać z daleka. Rośliny rodzime dla Polski, a przy okazji bardzo ozdobne, to np. dereń świdwa, kalina koralowa, śliwa tarnina, jarzębina, graby i buki, dęby, bodziszek czerwony, złocień.
3. Wykorzystaj ponownie (reuse)
Doskonałym ogrodowym budulcem są materiały pochodzące z rozbiórki domu, takie jak drewniane krokwie (można je wykorzystać jako obrzeża rabat), cegła rozbiórkowa (obrzeża ścieżek, rabat, murki do siedzenia), kostka granitowa (ścieżki, obrzeża). Takie materiały możemy dostać nawet za darmo, przeglądając ogłoszenia na OLX lub grupy na facebooku.
4. Recyklinguj (recycle)
Każdy z nas powinien segregować odpady. Warto wydzielić w ogrodzie małą strefę segregacji, w której będziemy mieli wszystkie pojemniki na różne odpady, co ułatwi nam segregację.
5. Kompostuj (rot)
Kompostownik to jak dla mnie obowiązkowe wyposażenie każdego ogrodu. Możemy w nim składować zarówno resztki roślin z ogrodu (skoszona trawa, galęzie) jak i resztki kuchenne, a nawet nieco papieru. Kompostownik powinien mieć szerokość wynoszącą maksymalnie 150 cm, a wysokość maksymalnie 120 cm, aby zapewnić dostęp powietrza do środka. Powinien on być zlokalizowany w miejscu osłoniętym, ale też nie całkowicie cienistym, aby mógł się nagrzewać. Możemy go wykonać samodzielnie z np. palet lub metalu albo zakupić gotowy pojemnik.
Autorką wpisu jest: Daria Kostaniak – Architekt Krajobrazu
Znajdziecie ją też na Instagramie i Facebooku
Cześć, to jest komentarz.
Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran Komentarze w kokpicie.
Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.